O MAZURACH - krótki przewodnik dla uczestników kolonii, rejsów, obozów żeglarskich i stacjonarnych :::
Kraina Tysiąca Jezior to tereny wyjątkowo piękne z rezerwatami przyrody, różnorodnymi jeziorami, rzekami i kanałami. Poza tym teren o bogatej kulturze i historii z jej licznymi pamiątkami jak zamek krzyżacki w Rynie, twierdza Boyen w Giżycku, czy leśniczówka Gałczyńskiego: Pranie. Również dziś wiele się tu dzieje. W Popielnie znajduje się instytut PAN, w Kadzidłowie Park Dzikich Zwierząt, jest wiele tętniących życiem miejscowości wypoczynkowych, dostarczających masy atrakcji turystycznych. W urokliwych przystaniach odbywają się liczne imprezy żeglarskie, koncerty i festiwale szantowe.
Puszcza Piska,
Puszcza Piska, to druga pod względem wielkości puszcza Europy - zajmuje prawie 90 tysięcy ha. Prawie na pewno spotkamy tu jelenie, sarny, dziki, czaple, orły, być może także wilki, rysie, sowy; prawdopodobnie w głębi ostępów żyje także niedźwiedź! Zgodnie z tysiącletnią tradycją możemy tutaj polować na najwspanialsze okazy dzikich zwierząt. Zrywając jednak z barbarzyństwem użyjemy aparatów fotograficznych. Za to puszcza ugościć nas może mnóstwem poziomek i jagód i grzybów.
Mazurski Park Krajobrazowy
Mazurski Park Krajobrazowy - być może już niedługo ze względu na swą niezwykłą wartość przekształcony zostanie w park narodowy. Znajduje się tutaj kilkanaście rezerwatów przyrody. Występują liczne gatunki rzadkich zwierzą i roślin - w tym takich, które nie występują nigdzie indziej.
Kanał Jegliński
Kanał Jegliński - najdłuższy kanał na Mazurach (długość 5250m). Dno naturalne - muliste, brzegi umocnione palami i faszyną. Śluza komorowa Karwik - ciekawy przykład urządzenia hydrotechnicznego. Długość komory śluzy - 45m, różnica poziomów około 1,5 m, napęd elektryczny. Oddana do eksploatacji w 1849 roku (później modernizowana). Śluza pozwala na żeglugę pomiędzy jeziorem Roś i Seksty (i dalej Śniardwy) mimo występującej pomiędzy nimi różnicy poziomów. Obok śluzy w rozgałęzieniu kanału znajduje się jaz pozwalający na regulacje przepływu wody i tym samym regulację poziomu wody w jeziorach.
Śluza komorowa Karwik
Śluza komorowa Karwik - ciekawy przykład urządzenia hydrotechnicznego. Długość komory śluzy - 45m, różnica poziomów około 1,5 m, napęd elektryczny. Oddana do eksploatacji w 1849 roku (później modernizowana). Śluza pozwala na żeglugę pomiędzy jeziorem Roś i Seksty (i dalej Śniardwy) mimo występującej pomiędzy nimi różnicy poziomów. Obok śluzy w rozgałęzieniu kanału znajduje się jaz pozwalający na regulacje przepływu wody i tym samym regulację poziomu wody w jeziorach.
Śluza komorowa Guzianka. Podobna do śluzy Karwik, jednak o wiele bardziej uczęszczana. Różnica poziomów około 2,5 metra.
Jezioro Śniardwy
Jezioro Śniardwy - największe polskie jezioro powierzchnia 113 km2. Żegluga przez Śniardwy to dla większości osób niezapomniane przeżycie. Śniardwy nie bez powodu nazywane są "Mazurskim Morzem" - przy silniejszym wietrze nie widać drugiego brzegu.
Czarci Ostrów i Wyspa Pajęcza.
Czarci Ostrów i Wyspa Pajęcza. Dwie położone sąsiadująco dzikie wyspy na jeziorze Śniardwy. Doskonałe miejsca do plażowania i kąpieli. Możliwość obserwowania licznych gatunków ptaków zgromadzonych na niewielkiej przestrzeni: łabędzi, trzciniaków, krzyżówek, łysek, perkozów. Nocleg na jednej z wysp może być niezapomnianą przygodą.
Popielno
Popielno - Zakład Doświadczalno Hodowlany Polskiej Akademii Nauk. Jednostka prowadząca hodowle i eksperymenty genetyczne. Powstały tu np. Żubronie ze skrzyżowania żubra z krową, krzyżówki dzika ze świnią i inne. W instytucie tym odbudowano populacje bobra i konika polskiego, którego dwa tabuny żyją na wolności w lasach Puszczy Piskiej nad jeziorem Bełdany. Zakład udostępniany do zwiedzania.
Wieża obserwacyjna w Dybowie.
Wieża obserwacyjna w Dybowie. 50 metrowa wieża z której roztacza się szeroki, malowniczy widok na jezioro Śniardwy z wyspami, jezioro Łuknajno, miasto i wioskę żeglarską Mikołajki, jeziora rynnowe: Mikołajskie, Tałty, Bełdany, Puszczę Piską, pagórkowate tereny pól i łąk, piękne mazurskie krajobrazy rzeźbione przez lodowce.
Jezioro Łuknajno
Jezioro Łuknajno - rezerwat ze światowej grupy rezerwatów biosfery, włączony do projektu Aqua, pod patronatem UNESCO. Znajduje się tu największa w Europie ostoja łabędzi (do 2.000 osobników), poza tym bardzo liczne stanowiska lęgowe ptaków wodnych i błotnych, a nad brzegami drapieżnych. Spotkać tu można m in. następujące gatunki: mewa śmieszka, kormoran, błotniak stawowy i popielaty, żuraw, bąk, bączek, kureczka zielona, perkozy, liczne gatunki kaczek, trzciniak i wiele innych. Opodal jeziora Łuknajno znajduje się równie ciekawy Rezerwat Czapliniec. Ze względu na wyjątkowy charakter tych miejsc dotrzeć można tam pieszo znad brzegu Śniardw, lub z Mikołajek.
Kadzidłowo - Park Dzikich Zwierząt.
Kadzidłowo - Park Dzikich Zwierząt. Niezwykły ośrodek badawczy udostępniany dla turystów. W warunkach zbliżonych do naturalnych (jedynie ograniczonych przestrzennie do dużych zagród czy wolier w lesie) żyją tu bardzo liczne gatunki dzikich zwierząt. Jest to niepowtarzalna okazja zobaczenia tak wielu gatunków w ich naturalnym środowisku. Po wielkim obszarze parku oprowadzają gości pracownicy naukowi, lub studenci, którzy na co dzień prowadzą tu badania. Zobaczyć tu możemy między innymi: jedynego żyjącego w niewoli łosia, wilki, białe jelenie, tarpany, kruki, puchacze i bardzo liczne inne gatunki ptaków i ssaków.
Rezerwat Jezioro Nidzkie
Rezerwat Jezioro Nidzkie - to kolejne piękne jezioro położone głównie pośród lasów Puszczy Piskiej będące domem licznych dzikich zwierząt. Ten akwen można jednak zwiedzać żeglując po nim - zabronione jest jedynie używanie silników. Znad jeziora Nidzkiego wyruszymy na wycieczkę po Puszczy Piskiej w jej najdzikszych ostępach. Natknąć się tu możemy na liczne gatunki dzikich zwierząt i podziwiać niezliczone gatunki mazurskich roślin.
Giżycko - Twierdza Boyen
Giżycko - Twierdza Boyen - to zespół fortyfikacji zbudowany w połowie XIX wieku. Jest ona dostępna do zwiedzania z przewodnikiem. Na jej terenie znajduje się muzeum fauny i flory mazurskiej.
Wysoki Ostrów - Wyspa Kormoranów. Jest to wyspa położona w strefie ciszy jeziora Dobskiego, niezwykła kolonia lęgowa kormoranów i czapli siwych. Wyspa wznosi się wysoko nad wody jeziora Dobskiego. Porastają ją dość gęsto drzewa na których znajdują się w ogromnej ilości i natłoku gniazda kormoranów i czapli. Drzewa są w znacznej części suche ze względu na trawiące je odchody zamieszkujących gniazda w koronach ptaki.
Leśniczówka Pranie
Leśniczówka Pranie gdzie mieszkał i tworzył K I Gałczyński. Obecnie znajduje się tutaj jego muzeum. Na dole skarpy bezpośrednio pod leśniczówką znajduje się wygodny pomost do którego cumujemy. Zapoznać się tu możemy z życiem poety, obejrzeć rękopisy jego dzieł. Wieczorami odbywają się tu spotkania poetyckie i koncerty, przede wszystkim jednak jest to miejsce tak piękne i malownicze, że bez trudu przyjdzie nam zrozumienie skąd poeta czerpał natchnienie.
Most obrotowy nad kanałem Łuczańskim w Giżycku
Most obrotowy nad kanałem Łuczańskim w Giżycku. Ciekawa konstrukcja mostu, który aby umożliwić przepłynięcie jednostek przez kanał obraca się wzdłuż niego wokół osi na brzegu. Co ciekawe mechanizm mostu napędzany jest ręcznie przez obsługę.