ˇ Czy podczas rejsu cały czas jesteśmy na wodzie
ˇ Czy na jachtach są toalety?
ˇ Czy wszystkie jachty pływają razem.
ˇ Czy uczestnicy rejsów turystycznych są tylko pasażerami jachtów? Czy będę mógł usiąść za sterem?
ˇ Czy załogi podzielone są wg płci?
ˇ Co mam ze sobą zabrać? Czy muszę mieć sztormiak?
ˇ Czy w obozach i rejsach uczestniczą również dziewczęta?
ˇ Czy po zakończeniu każdej z organizowanych przez was imprez można przystępować do egzaminu na żeglarza?
ˇ Czy jeśli pojadę z kolegą to będziemy razem na jachcie?
ˇ Czy muszę mieć kartę pływacką?
ˇ Mam bardzo krótki wzrok, czy mogę popłynąć na rejs???
ˇ Chcę po raz pierwszy wyjechać na obóz żeglarski. Jaki mam wybrać?
ˇ Ile osób liczy załoga jachtu?
Jaka dokładnie jest trasa rejsu - konkretne miejsca noclegów?
Do czego uprawnia patent żeglarza jachtowego?
Nie, wypływamy po śniadaniu i na wieczór dobijamy do brzegu na nocleg. Często również w trakcie dnia zatrzymujemy się aby zobaczyć coś ciekawego, zjeść obiad itp.
Czy na jachtach są toalety?
Nie ma. Uczestnicy korzystają z toalet i natrysków w portach na trasie rejsu.
Czy wszystkie jachty pływają razem.
Właściwie nie. Życie na rejsie w ciągu dnia toczy się w załogach jachtów. Wszystkie jachty pokonują tę samą trasę, ale nie ma sensu aby płynęły szczególnie blisko siebie. Każda załoga zgodnie z własnym rytmem i potrzebami wypływa rano i po południu dopływa do ustalonego miejsca. Uczestnicy spotykają się codziennie w miejscu postoju (noclegu).
Czy uczestnicy rejsów turystycznych są tylko pasażerami jachtów? Czy będę mógł usiąść za sterem?
Uczestnicy w żadnym wypadku nie są pasażerami. Ich zadaniem jest jak najaktywniej uczestniczyć we wszystkich aspektach życia rejsowego w tym głównie w żeglowaniu. Zadaniem instruktora jest sprawowanie nadzoru nad załogą i zapewnienie jej bezpieczeństwa. W załogach często są osoby, które po zdobyciu patentu chcą nabrać praktyki w samodzielnym prowadzeniu jachtu. Mogą to bezstresowo zrobić pływając pod okiem naszych doświadczonych instruktorów. Osoby, które są po raz pierwszy pod żaglami w bezstresowej - nie obciążonej intensywnymi przygotowaniami do egzaminu - atmosferze poznają tajniki prowadzenia jachtu i życia na rejsie.
Czy załogi podzielone są wg płci?
Nie załogi są koedukacyjne.
Spis rzeczy, które musisz ze sobą zabrać otrzymasz od nas jak tylko się zapiszesz na jakąś naszą imprezę. Poza tym jest on dostępny w internecie na stronie w zakładce pt. "co zabrać na obozy
żeglarskie". Co do sztormiaka, to koniecznie musisz mieć nieprzemakalną kurtkę. Poza tym przydadzą się też jakieś nieprzemakalne spodnie. Wystarczą żółte gumowe ogrodniczki - możesz je kupić w każdym sklepie żeglarskim, również na Mazurach. Jadąc po raz pierwszy na żagle nie warto inwestować w drogie sztormiaki. Żółty komplecik na pewno wystarczy. W ciągu dwóch tygodni założysz go pewnie z raz...
Czy w obozach i rejsach uczestniczą również dziewczęta?
Oczywiście że tak! W dodatku, co może się wydawać dziwne, mają one nieznaczną przewagę liczebną...
Niestety nie. Imprezy mają wyraźny podział. Jedne są skierowane do osób, które chcą intensywnie się szkolić i przystępować do egzamnu, inne natomiast dla osób, które chcą po prostu wypoczywać na jachcie, nabierać praktyki lub doskonalić już posiadane umiejętności. Do egzaminu na żeglarza jachtowego przygotowujemy m.in. na: Stacjonarnym Obozie Żeglarskim, Rejsie Szkoleniowym. Imprezy o charakterze turystyczno wypoczynkowym to Rejs Przez Całe Mazury, Rejs Północ Mazur
Na 99% tak. Staramy się aby załogi dobierały się same. W wyjątkowych przypadkach jeśli np. jedzie razem zbyt liczna grupa (liczebniejsza niż załoga jachtu) musimy rozdzielić znajomych. Zawsze jednak staramy się podzielić uczestników na załogi tak jak im to odpowiada.
Czy muszę mieć kartę pływacką?
Nie. Karta pływacka jest teraz jedynie wewnętrznym dokumentem WOPRu. Na obozach i rejsach szkoleniowych wymagana jest umiejętność pływania. Aby zdobyć patent żeglarza trzeba pozytywnie zaliczyć sprawdzian pływacki. Polega on na tym, że przez 15 minut należy w dowolny sposób samodzielnie utrzymywać się na wodzie.
Mam bardzo krótki wzrok, czy mogę popłynąć na rejs???
Nie wiem... W sprawach zdrowia nie czujemy się kompetentni. O tym czy możesz popłynąć musi zadecydować Twój lekarz i Ty! My nie odwracamy się od nikogo. Jeżeli lekarz Ci pozwala, a Ty czujesz się na siłach to my nie mamy nic przeciw temu.
Chcę po raz pierwszy wyjechać na obóz żeglarski. Jaki mam wybrać?
To skomplikowane - zależy czego oczekujesz. Odpowiedź wykracza nieco poza faq - opracowaliśmy specjalny poradnik.
Ile osób liczy załoga jachtu?
To zależy jakiego. W zależności od imprezy i jej wariantu możesz pływać na różnych jachtach - dla przykładu:
Orion: 4 osoby, Venus: 5, Mak 707: 6, Tango: 6, DeZeta: 9 osób + instruktor.
Jaka dokładnie jest trasa rejsu - konkretne miejsca noclegów?
Nie podajemy niestety takich informacji. W programie każdej imprezy jest opis trasy, w którym jest ona ogólnie opisana. W związku z bardzo dużym uzależnieniem przebiegu imprezy w formie rejsu żeglarskiego od pogody nie możemy zagwarantować, że w danym dniu dopłyniemy akurat do danego miejsca. Wszystkie imprezy realizowane są z założeniem odwiedzenia najciekawszych miejsc i na bieżąco jest to realizowane. Dodatkowo wpływ na realizację trasy mają również oczekiwania uczestników.
Do czego uprawnia patent żeglarza jachtowego?
Stopień Żeglarza Jachtowego wg nowych przepisów daje bardzo duże uprawnienia.
Żeglarz może pływać po wodach śródlądowych każdym jachtem żaglowym bez ograniczenia wielkości jachtu ani powierzchni ożaglowania. Często mówi się o nowych uprawnieniach żeglarza jako o "kapitanie śródlądowym".