WŁOCHY - RZYM - WATYKAN - mini przewodnik:::
Zobacz oferty obozów we Włoszech
Polska ambasada - Monte Parioli, Via Rubens 22, tel. 3224599, 3224695
Numer kierunkowy telefonu - 0039/6
Ważniejsze numery telefonu - Informacja turystyczna: 488991, Policja: 113, 4686
Pierwsza pomoc: 113, 5100
Komunikacja miejska jest dobrze rozwinięta i dociera do każdego zakątka miasta. Jednak Rzym to miasto korków i kłopotów z poruszaniem się. Najlepszym sposobem zwiedzania centrum miasta jest chodzenie piechotą. W starszych częściach miasta można korzystać z powozików i dorożek konnych.
Metro: funkcjonują linie A i B. A łączy Ottaviano z Amagnina. B łączy Laurentine z Rebibbia. Główny węzeł to Termini. Kursuje od 5.30 do 23.30. Wejścia do metra oznaczono Dużą biała literą "M" na czerwonym tle.
Pociąg: TRENITALIA, linie kolei miejskiej łączą centrum z przedmieściami oraz lotniskiem. Krzyżują się również z liniami metra. Na głównych stacjach przesiadka z pociągu do metra zajmuje nie więcej niż 3 minuty. Świetnie zorgaznizowana i bardzo łatwa w rozpoznaniu sieć pozwala z mapą w dłoni dostać się do każdego miejsca w Rzymie.
Tramwaj: w ciągu dnia funkcjonuje kilka linii tramwajowych. Dla turystów najwygodniejsza jest linia 110, która kursuje wokół centrum.
Autobus: pomarańczowe autobusy przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej ATAC obsługują całe miasto. Przystanki oznaczone są tablicami zielono-białymi i żółtymi.
Zwiedzanie
W Rzymie jest ponoć 80 tysięcy zabytków. Potrzeba wiele czasu, by zobaczyć choćby połowę z nich.
Watykan - Naturalnie Polacy z przyczyn oczywistych udadzą się na wzgórza watykańskie, aby odwiedzić grób Wielkiego Rodaka.
W oczekiwaniu na audiencję u papieża warto zaliczyć Muzea Watykańskie i kaplicę sykstyńską. Mówi się, iż kaplica, gdyby nie freski Michała Anioła, Rafaella, czy Botticcellego byłaby mało interesująca. Ciekawostką jest, że jest ona zbudowana według wymiarów świątyni Salomona. W muzeach jest niedawno wybudowana stołówka, gdzie relatywnie niedrogo można smacznie zjeść i odpocząć. Po lewej stronie Bazyliki, na poczcie watykańskiej, możemy kupić znaczki i wysłać kartkę.
Najpiekniejszą częścią Placu są Schody Hiszpańskie - zwane także Trinita dei Monti - od nazwy kościoła, do którego prowadzą. Schody zaprojektował w XVIII wieku Francesco De Sanctis. Wiosną schody toną w kwiatach sprzedawanych przez wędrownych sprzedawców. W maju organizowana jest wspaniała ekspozycja azalii.
Plac Wenecki zawdzięcza swopją nazwę Pałącowi Weneckiemu, zbudowanemu w 1455 roku przez Kardynała Pietro Barbo, póżniejszego Pawła II. Jest to jeden z najpiękniejszych przykładów architektury Renesansu. Niektórzy przypisują to dzieło Rosselliniemu, inni architektowi Albertiemu. Jest to budowla surowa i imponująca - pełna harmonii podkreślonej rzędami pięknych okien. Pałac był najpierw rezydencją papieską, później siedzibą ambasady Weneckiej, której imię nosi. Od 1797 roku pałac zajmowany był przez Ambasadę Austriacką aż do momentu, gdy oddany Italii stał się siedzibą rządu faszystowskiego. W przeddzień upadku faszyzmu w 1943 roku został oddany do użytku publicznego. Dzisiaj mieści się tu muzeum.
Usta prawdy (Bocca della Verita) to marmurowa maska. Wierzy się, że kto włożył swoją dłoń do Ust i składał fałszywe świadectwo, nie mógł jej już nigdy wyjąć. Jeszcze dziś wywołują magiczny dreszczyk na plecach. W starożytnym Rzymie ten kamienny krąg zakrywał ujście kanału ściekowego. W średniowieczu umieszczony w przedsionku kościoła był miejscem wykonywania wyroków. Za zdradę czy kłamstwo obcinano rękę. Teraz jest to tylko turystyczna atrakcja.
Maska znajduje się w atrium Marii Panny, w kościele Cosmedin.
Wstęp: wolny, codziennie od 9.00 do 19.00
Zakupy
Rzymską specjalnością są znakomite wyroby skórzane, jedwabne koszule i krawaty, a także eleganckie zastawy stołowe i sztućce.
Główna dzielnica handlowa to tzw. Trójkąt, uformowany przez Via del Corso, Via del Tritone oraz Via Babuino. Mieszczą się tam najbardziej ekskluzywne sklepy w mieście. Równie elegancko jest również w salonikach handlowych przy Via Bissolati, Via Veneto i na Piazzza Barberini.
Największe domy towarowe, w których główny asortyment stanowi odzież to Coin, na Piazzale Appio 7 i Rinascente na Via del Corso 189. Popularny market to Standa na Via Cola di Rienzo 173.
Wiele sklepów i hałaśliwą, handlową atmosferę znaleźć można na Via Nazionale, od Piazza Repubblica do Piazza Venezia. Sklepy w Rzymie czynne są w godzinach: 9.00 - 13.00 i 15.30 - 19.30. Domy towarowe otwarte są przez cały dzień.
Jedzenie
Całe miasto pełne jest wspaniałych restauracji, serwujących smakowitości. Niestety największym problemem kulinarnej części Rzymu są ceny. W tej części skoncentrujemy się na miejscach, gdzie można przekąsić za w miarę normalne pieniądze. Oprócz papieskiej stołówki, polecamy stosunko niedrogie bary samoobsługowe, których jest trochę na głównych traktach turystycznych. W ostateczności można też pójść do McDonalda, ale uwaga - obsługa nie bardzo radzi sobie z angielskim i lepiej nie wdawać się w dyskusję. Koniecznie trzeba też zamówić w restauracji lub przyrządzić sobie mozzarellę z pokrojonymi pomidorami, oliwą, trochę soli i na to świeżo starty pieprz - popić winem.
Dla ciekawycg historycznych miejsc polecamy:
Caffe Greco, V6 - najstarsza kawiarnia Rzymu, założona w 1760 roku przez Greka, była ulubionym miejscem artystów, pisarzy i muzyków.
Alberto Ciarla, Piazza San Cosimato 40 - okrzyknięta przez znawców za najlepszą restaurację w Rzymie. Specjalność stanowią dania z ryb.
Nini Ristprante, Via Borgognona 11 - tawerna słynąca z dań toskańskich, ulubione miejsce artystów i literatów.
Panoram Rzymu z balonu
Balon aerostatyczny na uwięzi (stalowa lina), wynosząc turystów na wysokość 150 m od ziemi, pozwala zobaczyć całe Wieczne Miasto z lotu ptaka (najwyższ punkt w mieście - kopuła bazyliki św.Piotra - dochodzi do 120 m).
Mongolfiera jest dziełem francuskiego konsorcjum Aerophile, które zamontowało to swoje dzielo w wielu miastach Europy. Parametry techniczne: 22 m srednicy, 35m wysokości, gaz hel. Dekoracje zewnętrzne balonu wzorowane są na ozdobach pierwszej mongolfiery, która oderwała sie od ziemi w 1783 roku w Paryżu.
W koszu tego balonu może przebywać jednocześnie 30 osób.
Informacje:
Start: we wszystkie dni tygodnia od 9.30 do zmierzchu (co 15/20 minut)
Miejsce - Galoppatoio di Villa Borghese (Viale San Paolo del Brasile)
Info - 06 32111511 begin_of_the_skype_highlighting 06 32111511 end_of_the_skype_highlighting
Bilet - 15 euro (11 euro grupy powyżej 20 osób, 7 euro dzieci).
Ceny biletów wstępu do wybranych obiektów w Rzymie
Domus Aurea - 5 euro
Forum Romanum - gratis
Koloseum i Palatyn - 8 euro (bilet łączny)
Więzienie Mamertyńskie przy Forum - co łaska
Panteon - gratis
Podziemia bazyliki św. Klemensa (200m od Koloseum) - 4 euro
Termy Karakalli - 6 euro
Museo Nazionale Romano (Crypta Balbi, Palazzo Massimo, Palazzo Altemps, Terme di Diocleziano) - 7 euro (ważny 3 dni)
Galeria Borghese - 6,50 euro
Palazzo Barberini - 6,50 euro
Zamek św.Anioła - 5,50 euro (w lecie 8 euro - wieczorne zwiedzanie)
Skarbiec bazyliki św.Piotra - 5 euro
Kopuła bazyliki św.Piotra - 6 euro
Muzea Watykańskie - 12 euro
W prawie wszystkich muzeach włoskich (ale nie watykańskich) obowiązuje wstęp gratis dla dzieci i młodzieży do lat 18 i dla osób, które ukończyły 65 lat (wyłącznie obywatele Wspólnoty Europejskiej).