O czym pamiętać przed wyjazdem na kolonie w Bazach Przygody?
W trosce o Państwa komfort podczas organizacji letniego wypoczynku dzieci przygotowaliśmy krótki „Poradnik kolonijny”. Znajdą tu Państwo przydatne informacje dotyczących kolonii i obozów organizowanych w Letnich Bazach Przygody oraz wskazówki odnoszące się do przygotowania dziecka do pobytu na kolonii.
Bezpieczeństwo na koloniach
Jesteśmy wpisani do Rejestru Organizatorów i Pośredników Turystycznych pod numerem 21/2016 przez Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Organizator posiada gwarancję ubezpieczeniową na pokrycie zwrotu wpłat wniesionych przez klientów w razie nie wykonania zobowiązań umownych.
Wszystkie organizowane przez na turnusy zgłaszane są do Kuratorium Oświaty w Olsztynie, a wszyscy uczestnicy naszych wyjazdów posiadają ubezpieczenie. Kadra (kierownik kolonii, wychowawcy, instruktorzy i animatorzy) to osoby doświadczone w pracy z dziećmi i młodzieżą. Dodatkowo przez cały okres pobytu nad bezpieczeństwem uczestników kolonii czuwa wykwalifikowana pielęgniarka.
Jak wygląda życie na koloniach?
Podczas kolonii uczestnicy podzieleni są na grupy. Obowiązuje określony harmonogram dnia, a także zasady (w postaci regulaminów), do których przestrzegania uczestnicy są zobowiązani.
Praca na kolonii odbywa się zgodnie z przepisami określonymi przez Ministerstwo Edukacji Narodowej - zobacz.
Podczas pobytu wychowawca nieustannie czuwa nad bezpieczeństwem i dobrym samopoczuciem dzieci. Dlatego warto uświadomić dziecko, że w razie potrzeby powinno szczerze porozmawiać z wychowawcą, który podczas kolonii jest najbliższą osobą i pomoże rozwiązać wszelkie problemy.
Przykładowy rozkład dnia:
- Pobudka
- Poranna gimnastyka
- Toaleta poranna
- Śniadanie
- Atrakcje programowe/zajęcia z wychowawcą
- Obiad
- Atrakcje programowe/zajęcia w wychowawcą
- Kolacja
- Zajęcia wieczorne np. ognisko, dyskoteka, gra terenowa.
W zależności od wybranego programu czas na kolonii zagospodarowany będzie aktywnymi atrakcjami wodnymi, sportowymi grami zespołowymi, grami terenowymi, wycieczkami autokarowymi i pieszymi. Aktywności będą przeplatane plażowaniem i kąpielami, wieczorami spędzonymi przy ognisku oraz dyskotekami. Wszystkie zajęcia odbywają się w półtoragodzinnych blokach, a prowadzą je przeszkoleni w pracy z dziećmi i młodzieżą instruktorzy i animatorzy.
O czym pamiętać przed wyjazdem na kolonie - Letnie Bazy Przygody 2017
Zakwaterowanie na obozach dla dzieci i młodzieży:
Informacje na temat szczegółów zakwaterowania znajdziecie zawsze przy opisie obozu.
Sugestie dotyczące „bycia razem w pokoju” proszę przekazać mailem najpóźniej na miesiąc przed rozpoczęciem turnusu. Podczas kwaterowania dzieci w pokojach, bierzemy pod uwagę wiek uczestników, co ułatwia im aklimatyzację i nawiązywanie przyjaźni.
Co spakować dziecku na kolonie?
Bagaż:
Prosimy, aby dziecko było spakowane w jedną walizkę lub plecak ( bagaż z przywieszką z imieniem i nazwiskiem). Dobrze, jeśli dziecko jest w stanie samodzielnie podnieść bagaż i się z nim poruszać.
Co zabrać na kolonię:
- mały plecak lub torbę na wycieczki – bagaż podręczny z prowiantem na drogę na kolonię,
- legitymację szkolną,
- odpowiednią ilość rzeczy do ubrania, także na chłodne dni i niepogodę,
- kurtkę przeciwdeszczową z kapturem,
- 1-2 stroje kąpielowe,
- obuwie: sportowe, wygodne obuwie pełne, sandały, klapki,
- czapkę z daszkiem lub inne nakrycie głowy,
- okulary przeciwsłoneczne,
- krem do opalania i preparat na owady,
- ręczniki : kąpielowy i plażowy,
- kosmetyki: najlepiej spakowane w jedną kosmetyczkę.
Kieszonkowe na kolonie:
- Radzimy aby, pieniądze przekazać w depozyt do wychowawcy. Warto także określić, jaką kwotę dziennie wychowawca ma wypłacać dziecku.
Leki:
- Z naszego doświadczenia wynika, że lepiej nie pakować leków dziecku. Najlepiej przekazać je na zbiórce osobie odpowiedzialnej za przewóz grupy, bądź osobiście na miejscu pobytu wychowawcy. Leki powinny być umieszczone w wydzielonej torebce, podpisanej imieniem i nazwiskiem dziecka. Obowiązkowo należy dołączyć opis dotyczący sposobu i pory podawania leków oraz ich dawki. Informacje te powinni Państwo wpisać również w karcie kwalifikacyjnej.
Choroba lokomocyjna:
- Jeśli dziecko źle znosi jazdę autokarem/pociągiem, proszę pamiętać o podaniu mu tabletki na pół godziny przed wyjazdem oraz wyposażyć dziecko w tabletki na drogę powrotną.
Czego nie pakować na kolonie
- Gry elektroniczne:
- Wszelkie gry elektroniczne, w które dziecko gra indywidualnie należy ograniczyć do minimum, a najlepiej zostawić w domu. Dzieci często gubią sprzęty elektroniczne, a dodatkowo takie sprzęty izolują od chęci poznania współlokatorów, prowadzenia z nimi rozmów i integracji wewnątrz grupowej.
- Słodycze
- Kolonia to czas, który dziecko powinno spędzić aktywnie i zdrowo, dlatego słodkości, chipsy i gazowane napoje pakowane dziecku najlepiej ograniczyć do minimum.
Kontakt telefoniczny:
- Proszę nie martwić się, jeśli kontakt z dzieckiem będzie utrudniony. Jeśli dziecko nie odbierze od Państwa telefonu najpewniej oznaczać to będzie, że się dobrze bawi i właśnie bierze udział w zajęciach. Dodatkowo prosimy pamiętać, że zbyt częsty kontakt utrudnia integrację z grupą oraz wzmaga tęsknotę za domem.
- Istnieje możliwość złożenia telefonu w depozycie u wychowawcy grupy, który będzie przekazywał go dziecku w ustalonej porze. Przez cały czas można oczywiście kontaktować się także bezpośrednio z wychowawcą.
Powrót z kolonii:
- Jeśli dziecko korzysta z organizowanego przez nas dojazdu, to na 2-5 dni przed wyjazdem na naszej stronie w zakładce "wyjazdówki" znajdziecie Państwo wszelkie informacje na temat wyjazdu Państwa dziecka na obóz do Bazy Przygody..
- Prosimy o punktualne pojawienie się rodziców na miejscu zbiórki i odbiór dziecka.
- W przypadku kiedy dziecko odbierane jest bezpośrednio z miejsca pobytu i nie jest odbierane przez rodzica lub prawnego opiekuna, osoba odbierająca musi posiadać pisemne upoważnienie do odbioru dziecka.
- Upoważnienie powinno zawiera:
- imię i nazwisko uczestnika kolonii, którego dotyczy,
- dane osoby upoważniającej ( imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz numer dowodu osobistego),
- dane osoby upoważnionej do odbioru ( imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz numer dowodu osobistego),
- datę oraz czytelny podpis osoby upoważniającej.
Zapewniamy, że dołożymy wszelkich starań, aby dzieci miło spędził wakacje. W razie pytań prosimy kontaktować się z naszym biurem.