Uwaga!
Poniższe informacje dotyczą wyjazdów w sezonie Lato 2020. Aktualne informacje na Lato 2021 znajdziecie tutaj.
Nowe zasady bezpieczeństwa na Koloniach i Obozach w Polsce
- Nie ma obecnie zakazu organizowania kolonii i obozów - przyznaje wiceminister edukacji Marzena Machałek cytowana przez Rzeczpospolitą. I dodaje, że jej zdaniem dzieci powinny mieć możliwość wypoczęcia - zobacz więcej.
Polska Izba Turystyki i Polska Izba Turystyki Młodzieżowej wraz z Ministerstwem Rozwoju przygotowały szczegółowe wytyczne dotyczące bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku. Projekt ten już ponad tydzień temu trafił na biurko Generalnego Inspektora Sanitarnego i w tej chwili trwają konsultacje pomiędzy GIS-em i Ministerstwem Edukacji Narodowej na temat ostatecznego kształtu zasad obowiązujących podczas tegorocznych kolonii i obozów.
- Zobacz też pierwszą część zestawienia ośrodków najlepiej przygotowanych do poniższych zasad.
Aktualizacja 29.05.2020! - Obecna sytuacja epidemiczna w kraju pozwala na potwierdzenie, że wypoczynek letni dzieci i młodzieży w 2020 r. będzie mógł się odbyć, przy uwzględnieniu określonych ograniczeń sanitarnych - zobacz oficjalne wytyczne MEN-u, GIS-u i Ministerstwa Zdrowia
Nowe wytyczne dotyczące organizacji kolonii i obozów w związku z koronawirusem (COVID-19)?
Wytyczne powstały na podstawie obostrzeń obowiązujących w innych dziedzinach życia i podzielone są na kilka grup. Spróbujmy przyjrzeć się najważniejszym propozycjom, zastanawiając się przy tym jaki wpływ mogą mieć nowe zasady bezpieczeństwa na koloniach na organizację wyjazdów.
Kolonie tylko dla dzieci zdrowych
Według projektu Ministerstwa Rozwoju w koloniach będą mogły wziąć udział wyłącznie dzieci zdrowe, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną oraz te, które w okresie ostatnich 14 dni przed rozpoczęciem kolonii/obozu nie zamieszkiwały z osobą przebywającą na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych. Również osoby odprowadzające dziecko i odbierające je z obozu nie powinny wykazywać objawów infekcji, a przekazanie i odbiór dziecka powinny do minimum ograniczyć możliwość kontaktu opiekunów z innymi dziećmi.
Zakwaterowanie na koloniach w świetle planowanych obostrzeń związanych z COVID-19
Największą chyba zmianą wprowadzaną przez planowane wytyczne dotyczące bezpieczeństwa jest zmniejszenie liczby osób w pokojach. Projekt zakłada bowiem, że "ilość dzieci zakwaterowanych w jednym pomieszczeniu nie powinna przekraczać 4 osób przy zachowaniu minimum 4 m2 powierzchni noclegowej na 1 osobę.
Strefa wydzielona tylko dla uczestników obozu
W projekcie wytycznych premiowane są też ośrodki przeznaczone w całości pod wypoczynek dla dzieci i młodzieży. Reszta obiektów będzie musiała wydzielić dedykowaną strefę do zająć zapewniającą możliwość ograniczenia kontaktów z pozostałymi gośćmi przebywającymi na ośrodku.
Pozostałe obostrzenia dotyczące zakwaterowania na koloniach to między innymi:
- konieczność wdrożenia zaleceń sanitarnych przewidzianych dla miejsc noclegowych
- na miejscu muszą zostać wydzielone tzw. izolatki
- liczba uczestników musi być ograniczona umożliwiając zachowanie dystansu społecznego
- konieczność starannej dezynfekcji powierzchni pomiędzy turnusami.
Zasady bezpieczeństwa dotyczące wyżywienia
Tu wytyczne sprowadzają się do przemodelowania zasad działania stołówki umożliwiając zachowanie dystansu społecznego i ograniczenie kontaktu z osobami spoza obozu oraz zwiększenie zasad higieny. Rekomendacje by na przykład po każdej grupie czyścić blaty i krzesła, a naczynia wyparzać po użyciu nie powinny ograniczać się tylko do epidemii koronawirusa. Podsumowując, dla dobrych ośrodków proponowane zasady są jak najbardziej do spełnienia.
Ograniczenia związane z transportem na kolonie
To chyba najbardziej dyskusyjny punkt w wytycznych przygotowanych przy Ministerstwie Rozwoju. Z jednej bowiem strony ograniczono o połowę możliwość wykorzystania miejsc w autokarze, z drugiej strony wprowadzono propozycję zakazu korzystania ze środków transportu publicznego.
Może to spowodować, że dojazd na kolonie znacząco podrożeje lub w skrajnych przypadkach umożliwiony zostanie jedynie dojazd własny. Z kolei większym zainteresowaniem mogą cieszyć się w tym roku kolonie blisko domu - zobacz.
Ograniczenia w organizacji zajęć na koloniach
Projekt obostrzeń zakłada przede wszystkim zmniejszenie grup zajęciowych do 12 osób w przypadku dzieci do 10 roku życia i do 14 osób w przypadku dzieci starszych. W przypadku obozów tematycznych najczęściej nie będzie to stanowiło problemu, ponieważ tam grupy często liczyły 10-12 osób w przypadku najmłodszych i nie więcej niż 15 osób w przypadku młodzieży - zobacz kolonie w małych grupach. Jedynie w przypadku obozów rekreacyjnych, gdzie często w kalkulacji brano pod uwagę 20 osób przypadających na 1 opiekuna może stanowić to kłopot.
Higiena, dystans społeczny i izolacja
Pozostałe wytyczne powinny być do zrealizowania, jeśli oczywiście politycy odpowiednio szybko zatwierdzą dokument, dając tym samym czas biurom podróży i ośrodkom na dostosowanie się do zaleceń. Do najważniejszych zasad w tej części projektu należą:
- należy ograniczyć odwiedziny uczestników przez osoby z zewnątrz (rodziców, dziadków itp.)
- opiekunowie powinni zachować dystans społeczny między sobą wynoszący min 1,5m
- należy ograniczyć w obiekcie/obozowisku przebywanie osób trzecich do niezbędnego minimum (z zachowaniem min. osłony ust i nosa; rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby zdrowe)
Realizacja programów a zasady bezpieczeństwa
Tu jednym z najbardziej dyskusyjnych punktów jest zakładane ograniczenie wyjazdów poza teren ośrodka.
- - wyłączone z programu lub ograniczone do minimum powinny być wyjścia do miejsc publicznych, zwiedzanie obiektów publicznych
Jeśli Generalny Inspektor Sanitarny lub Minister Zdrowia podtrzymają te obostrzenia, to oznaczać to będzie konieczność modyfikacji wielu programów z wycieczkami. Preferowane natomiast będą aktywne kolonie organizowane na terenie ośrodków z dobrą infrastrukturą, które z łatwością spełnią kolejne punkty mówiące o tym, że:
- Program kolonii /obozu powinien być realizowany stacjonarnie na terenie obiektu lub w jego najbliższej okolicy w miejscach zapewniających ograniczony kontakt z osobami trzecimi
- Zaleca się organizowanie zajęć i przebywanie uczestników na świeżym powietrzu z zachowaniem możliwie maksymalnej odległości pomiędzy uczestnikami i zmianowości grup.
Z resztą wytycznych organizatorzy i ośrodki powinni sobie dać radę. Mówią one bowiem między innymi o:
- regularnym czyszczeniu i dezynfekowaniu sprzętu
- odizolowaniu od siebie poszczególnych grup w trakcie zajęć
- ograniczenie kontaktu z osobami trzecimi...
Jak nowe zasady bezpieczeństwa mogą wpłynąć na tegoroczne Kolonie i Obozy?
Część z zasad proponowanych w wytycznych Ministerstwa Rozwoju jest jak najbardziej zrozumiała i spójna z obostrzeniami obowiązującymi w innych dziedzinach życia. W dobie epidemii koronawirusa należy bowiem zachować dystans społeczny, unikać dużych zgromadzeń i mocniej niż kiedykolwiek przestrzegać zasad higieny.
Niektóre zapisy mogą jednak utrudnić lub wręcz uniemożliwić organizację wielu programów.
Tylko dojazd własny lub wyższe ceny transportu
Po pierwsze, jak zorganizować dojazd na kolonie gdy z danego miasta będą 2-3 osoby chętne gdy z jednej strony nie można korzystać z transportu publicznego, a z drugiej liczba miejsc w autokarze jest ograniczona o połowę?
Jeśli zapis pozostanie w tym brzmieniu lub nie zostaną zdjęte ograniczenia dotyczące ilości osób przewożonych autokarami turystycznymi, to spowoduje to drastyczne ograniczenie miast wyjazdowych, zwiększenie kosztów dojazdu lub w skrajnych przypadkach całkowitą likwidację transportu i pozostawienie tylko dojazdu własnego.
Odwoływanie kolonii z wycieczkami
Po drugie, projektowane zasady bezpieczeństwa na koloniach wykluczają wyjazdy z wycieczkami, zmuszając do ich odwołania lub drastycznej zmiany programu.
Aktywne kolonie i obozy się obronią
W świetle nowych zasad bezpieczeństwa na koloniach i obozach związanych z epidemią koronawirusa, najlepiej obronią się wyjazdy aktywne, z programami realizowanymi na terenie ośrodka i w jego bezpośredniej okolicy. Tu utrudnienia związane z Covid-19 będą najmniej odczuwalne.
Poza ewentualnymi problemami z transportem ograniczą się w zasadzie do konieczności przestrzegania zwiększonych zasad higieny i zachowania dystansu społecznego przez uczestników oraz stosowania większego reżimu sanitarnego przez ośrodki i organizatorów.
Kiedy wersja ostateczna?
Cytowany przez Rzeczpospolitą minister edukacji Dariusz Piontkowski zapowiedział, że wytyczne MEN, Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczące organizowania w tym roku wypoczynku dzieci i młodzieży przedstawi w najbliższych dniach.
Z kolei Minister Zdrowia zadeklarował na konferencji prasowej, że ostateczne rekomendacje dla organizatorów pojawią się w ciągu najbliższych 2 tygodni.
Czekamy z niecierpliwością...